Zpětná vazba ze ZŠ Chotěšov

Jsme rádi za zpětnou vazbu a to zejména od dětí. Proto jsem poprosili, zda li pro nás děti nemají nějaké vzkazy, abychom věděli, že to co děláme má pro děti smysl a také abychom napravili své nedostatky.

Jako první zareagovala ZŠ Chotěšov. V galerii se můžete podívat na krátké slohové práce a hodnocení dětí.

This slideshow requires JavaScript.

Také nám paní učitelka Hana Duffková poslala fotografie z prohlídky v Clam-Gallasově paláci, tak se můžete podívat, jak si to děti užily.

This slideshow requires JavaScript.

2015 – Prachaticko news

http://www.prachatickonews.cz/foto/foto1132.htm

Architektonické centrum Neumannka převzalo za Město Prachatice záštitu nad účastí Prachatic na 9. ročníku mezinárodního festivalu ARCHITECTURE WEEK PRAHA 2015. V rámci projektu Hravý architekt jako součásti festivalu se děti z Prachatic, konkrétně ze Základní školy Národní, zúčastnily svými výtvarnými pracemi projektu Hravý architekt. A dokonce se do Prahy ve čtvrtek 24. září vypravily.

Text: Zdeněk Přibyl, foto: Hana Bolková, ředitelka ZŠ Národní, a FB Hravý architekt

„Půltucet kreseb dětí z prachatické Národky ze 4. a 5. tříd s motivy zajímavostí z Městské památkové rezervace v Prachaticích je až do 18. října vystaven v Rožmberském paláci Pražského hradu v rámci festivalu architektury, nad kterým převzal záštitu prezident republiky. Tématem festivalu jsou letos Památky mého kraje. Později budou kresby putovat po různých místech světa,“ řekl nám Jakub Nepustil, majitel archcentra Neumannka, které účast dětí z Prachatic v Hravém architektovi organizovalo a nemalými prostředky sponzorovalo.

Hravý architekt je mezinárodní výtvarně – architektonický projekt pro děti ze základních škol. Koná se druhým rokem. Základní škola Národní je jednou ze čtrnácti škol v České republice, které se do projektu zapojily. Účast dětí z Prachatic má letos svou premiéru. Projekt v tomto roce zahrnuje 18 dalších zemí z různých míst světa, například Itálie, Brazílie či Maroka a Peru.

O co se v mezinárodním projektu Hravý architekt jedná? „Jednoduše řečeno – jde o to, dát dětem šanci. Jsou ve věku, kdy se dobře vyjadřují kresbou či malbou. Nevadí, že z nich ze všech asi nebudou architekti, ale rozhodně si vyzkoušejí své možnosti, poznají nové hodnoty, rozšíří si svůj kulturní obzor. Záleží jen na nich, co si do života odnesou. My jim dáváme tuto šanci,“ vysvětlil Jakub Nepustil z Neumannky.

Dříve než mohlo 25 dětí vyrazit na Pražský hrad, měly za úkol výtvarně ztvárnit památky Prachatic. „Již v minulém školním roce šly děti do historického centra našeho města a zde je opravdu z čeho vybírat. Děti si památky rychle “rozebraly”, všechny za pomoci pedagogů vyfotografovaly, a ve škole se potom již podle fotografií několik hodin malovalo, kreslilo, lepilo. Dovoleny byly všechny výtvarné techniky, nutné bylo pouze zachovat formát A3,“ vysvětlila ředitelka ZŠ Národní Hana Bolková.

„Velmi milým zpestřením bylo setkání s panem Ing. arch. Jakubem Nepustilem, který je spoluorganizátorem této akce. Děti pozval do svého ateliéru a zajímavě vyprávěl o Živé architektuře. Bylo to zamyšlení o prostředí kolem nás a jaký význam má. Pokud má místo nebo objekt nějakou energii, kdy ji ztrácí nebo jak ji dodat, aby prostředí bylo
smysluplné a přátelské pro náš život. Vše bylo doplněno obrázky a děti povídání velmi zaujalo,“ dodala ředitelka Hana Bolková.

Na výstavu do Rožmberského paláce Pražského hradu putovalo šest vybraných obrázků, které reprezentovaly Prachatice a ZŠ Národní. „O tom, jak naše obrázky obstály v konkurenci stejně starých českých, ale i zahraničních žáků, jsme se všichni přesvědčili 24. září, kdy jsme výstavu navštívili. Také pro nás byla připravena prohlídka Pražského hradu, výtvarný ateliér a výstava architektury. Děti obdržely dárky od organizátorů a partnerů projektu,“ uvedla Hana Bolková a doplnila: „Největší dík patří Ing. arch. Nepustilovi, který naši výpravu celý den doprovázel, vyprávěl mnoho zajímavého o stavebních skvostech Pražského hradu a zajistil pro nás autobus.

Účast Prachatic v prestižním festivalu ARCHITECTURE WEEK, jehož je Hravý architekt součástí, se zrodila už před rokem. Vloni v říjnu totiž navštívila město na pozvání  inženýra architekta Jakuba Nepustila z Neumannky skupina zahraničních architektů a památkářů zapojených do festivalové diskuse na téma Památky mimo centrum. Skupina měla mezinárodní složení pod vedením paní Marie Noel Tournoux z Paříže za UNESCO, což je organizace Spojených národů pro vědu, kulturu a vzdělávání.

Byli tu velmi spokojeni, a na základě této akce následovala pozvánka pro Prachatice k účasti v letošním ročníku projektu. „Přišlo mi, že by byla škoda pro děti i pro naše město takovou možnost nevyužít,“ uvedl Jakub Nepustil. A když radnice na nabídku nereagovala, ujal se organizace sám.

 

 

 

 

 

2015 – napsali o nás, odkazy

https://www.cd.cz/zazitky/kam-na-vylet/1360-klaster-sv-jiri-na-prazskem-hrade-zaplni-pamatky

http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&id=18069&type=1

https://kultura.zpravy.idnes.cz/architecture-week-unesco-vystava-kraje-fcj-/vytvarne-umeni.aspx?c=A150819_120642_vytvarne-umeni_vha

https://cestovani.idnes.cz/obdivujte-architekturu-dneska-i-budoucnosti-na-architecture-week-2016-1i1-/kudyznudy.aspx?c=A160916_141957_kudyznudy_baha

Slohové práce ze ZŠ Dobřany

Žáci třídy 4.A nám poslali krátké slohové práce na jejich návštěvu v Praze a na výstavě v Clam-Gallasově paláci.

Hravý architekt
Do Prahy jsme jeli vlakem. Na výstavě jsme mluvili o obrázcích i jiných dětí: například z Mexika, Itálie a dětí z Čech. Říkali jsme si o počátcích baroka. Po prohlídce výstavy jsme si mohli sestavovat hry, třeba morový sloup z Olomouce. Nakonec jsme museli vypočítat datum postavení morového sloupu. Skoro se nám to povedlo. Byla to moc hezká výstava.
Tonda Šneberger

Výlet za uměním
Minulý rok jsme se zúčastnili akce Hravý architekt, proto jsme 12.10. jeli do Prahy se podívat na obrázky dětí z ČR, ale i ze světa. Po příchodu do Clam-Gallasova paláce jsme si povídali o životě baroku. Mně se nejvíce líbil obraz Hřebčína v Kladrubech. Některé děti říkaly, že koně jsou tlustí, protože asi koně zepředu neviděli. Jako poslední byla místnost, kde jsme se mohli vyfotit s figurínami malířů, sochařů a stavitelů. Nakonec jsme měli za úkol vypočítat datum stavby morového sloupu. Výstava byla krásná a povedená.
Eli Sekáčová

Hravý architekt
Ty dvě hodiny ve vlaku stály za to. Mě to neunavilo, četla jsem si. Vystoupili jsme z vlaku a já si povzdechla: „Ach, ta Praha!“ Vstoupili jsme do krásné budovy a nejdříve nás uvítala velmi milá slečna. Provedla nás historií baroka a pak jsme si vše kousek po kousku ukázali. Byly tam papírové modely, kostýmy, naše výkresy, hádanky a dokonce i postavy, se kterými jsme se mohli vyfotit. Nejvíce mě na této výstavě zaujaly modely kostelů. Na této výstavě jsem měla obraz dobřanských věží, nakreslený tužkou, červánky byly namalovány vodovkami. Tento výlet byl nejlepší ze všech.
Julie Princlová

Barokní výstava
V říjnu jsme byli se třídou na výstavě Hravý architekt. Když jsem vešel na schody, všiml jsem si, že jsou nějak nízké. To je znak baroka. Průvodkyně nás napřed celou výstavou provedla, byly tam i různé hádanky a interaktivní exponáty. Třeba jsme si skládali morový sloup, nebo postavili vlastní barokní vesnici. Také mě překvapilo, že všechny koukací exponáty byly udělané ze sádry. Bylo úžasné, že obrázky pro tuto výstavu malovaly děti z celého světa, třeba až z Mexika. Jednoduše jsme se tam nenudil.
Jenda Toman

Hravý architekt
Ve čtvrtek 12.10. jsme jeli do Prahy. Pořadatelé projektu Hravý architekt nám poskytli jízdenky, abychom se dostavili na výstavu našich, ale i dalších obrázků do Prahy. Jeli vlakem z Dobřan. V Plzni jsme přestupovali na Hlavním nádraží do vlaku, který jel do Prahy. Na výstavu jsme šli pěšky. Uvnitř budovy jsme vystoupali do prvního patra a odložili si věci. Paní průvodkyně nás usadila do kroužku a povídali jsme si něco o výkresech a figurínách s oblečením z barokní doby. Pak jsme procházeli jednotlivé místnosti, kde byly vystavené obrázky památek a modely měst. V jedné z místností byly také naše obrázky. Když jsme prošli výstavu, paní průvodkyně nám dala rozchod a my se vrátili ke dvěma modelům, kde byly rébusy. S kamarády se mi povedly rozluštit. Poté jsme se nasvačili a šli zpět na nádraží. Cesta domů nám rychle utekla. Výlet jsme si všichni užili. Výstava se mi velmi líbila
Petra Žemličková