2018 – 100 let hravé architektury

100 let hravé architektury
výstava dětských prací na téma architektura od roku 1918
17. 9. – 21. 10. 2018
Rudolfova slévárna, Pražský hrad

Charakteristika:
výstava dětských prací na téma architektura od roku 1918

Organizátor:
Hravý architekt z.s., ve spolupráci se Správou Pražského hradu

Spoluorganizátor:
Praha 1

Kurátor:
Bc. Marta Kolmanová

Partneři:
J&T real estate, Czech Tourism, Moravskoslezský kraj, Královéhradecký kraj, Olomoucký kraj, Hlavní město Praha, MČ Praha 1, MČ Praha 10, České dráhy                       

Záštity:
1. místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horská, Kardinál Dominik Duka OP, arcibiskup pražský, Česká centrála cestovního ruchu – Czech Tourism, Obec architektů, Národní památkový ústav, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo, Středočeský kraj

Hravý architekt v číslech
Počet výstav: 10
Počet měst: 64
Návštěvnost výstavy: 2275
Návštěvnost celkem: 74197
Počet hravých architektů: 7835

This slideshow requires JavaScript.

Účastníci výstavy z ČR
ZŠ Hornoměcholupská, Praha 10ZŠ Petřiny sever, Praha 6; ZŠ Emy Destinnové, Praha 6ZŠ a MŠ Balabenka, Praha 9ZŠ Červený vrch, Praha 6ZŠ Slovenská, Praha 2ZŠ Lupáčova, Praha 3ZŠ Bělá nad Radbuzou, Bělá nad RadbuzouZŠ Hroznová, Brno; ZŠ Dukelská, České BudějoviceZŠ, ZUŠ a MŠ Purkyňova, Frýdlant; ZŠ Kadaň, Kadaň; ZŠ Dukelských hrdinů, Karlovy VaryZŠ Hraničářů, Mikulov; ZŠ Obránců míru, Most; ZŠ Demlova, Olomouc; Gymnázium PRIGO, Ostrava; ZŠ Provaznická, Ostrava; ZŠ Jana Husa, Písek; ZŠ Velká Dlážka, Přerov; ZŠ a MŠ Těšany, Těšany; ZŠ a MŠ Pražská, Znojmo

Účastníci výstavy ze světa
Malorees Junior School, United KingdomAyb School, Armenia; Escola Canto dos Passaros, Brazil; Bulharsko; Country Garden Venice Bilingual School, China; Ecole primaire Saint-Válery, France; Giuseppe Lombard Radice, Italy; Juglim foundation, Jižní KoreaŠiauliai „Sandros“ Progymnasium, Lithuania; Budai Rajziskola – Alapfokú Müvészeti Iskola és Szagimnázium (Art School of Buda), Hungary; Mariaremete-Hidegkúti Ökumenikus Általános Iskola, Hungary; Colegio Hebreo Sefaradi, Mexiko; Liceo Franco Mexicano, Mexiko; SzkoŁa Podstawowa nr 44 im. Jana III Sobieskiego, Poland; ZŠ Skalica, Slovakia; ZŠ s MŠ Voderady, Slovakia; ZŠ Karpatská, Slovakia; ZŠ Školská, Slovakia; Colegio Hispano Británico, Spain; PS 163, Alfred E. Smith School, USA

Výstava 100 let hravé architektury

Nezisková společnost Hravý architekt, pořádala ve dnech 17. 9. – 21. 10. 2018 výstavu 100 let hravé architektury na téma architektura od roku 1918. Výstava se konala na Pražském hradě v prostorách Rudolfovy slévárny. Expozice představila výsledky mezinárodního výtvarně vzdělávacího projektu, v němž prostřednictvím dětských kreseb ukázala významné památky a zajímavá místa z mnoha měst České republiky a také ze světa. Náplň výstavy tvořily originály obrázků, které děti malovaly na téma „moderní architektura“. Dětem jsme z období od roku 1918 do současnosti nastínili několik výrazných, známých a zajímavých stylů jako například brutalismus, funkcionalismus či postmodernu. Děti obdržely pracovní listy, které jim hravou formou ukázaly výrazné principy jednotlivých stylů a zároveň jim ve zkratce styl představily a zmínily známé příklady. Nelimitovali jsme děti rokem 2018, mohly malovat i naši budoucnost, jak si představují, že se bude architektura nadále ubírat nebo jaké domy by se jim líbily, kdyby vznikly.

V letošním roce vznikla nová část projektu – Studio Hravý architekt. To obsahuje výtvarnou a interaktivní část výstavy. Konají se zde výtvarné dílny a výtvarné přednášky. Dominantou výstavy byl přes 30 metrů dlouhý pult znázorňující „Město budoucnosti“. Dílo, které vznikalo po celou dobu průběhu výstavy. Základ vytvořily děti ze slovenských škol 24 modely, které připravily. Návštěvníci pak měli možnost na pult mezi tyto makety stavět svoje vlastní modely budov, které tvořily přímo ve výstavě. A zároveň mohly i malovat přímo na pult a tvořit krajinu a infrastrukturu. Během měsíce bylo dílo neuvěřitelně plné památkami nejen dle fantasie dětí, ale i rozpoznatelné modely existujících staveb jako třeba Pražský hrad, Bílý dům, Daliborka či klášter Emauzy. V tomto dlouhém městě bylo možné nalézt i několik hřbitovů, letiště, nákupní zóny, kostely, statky, obytné domy, občerstvení i moře s pláží. Díky stavebnici SEVA, děti sestavovaly i auta a obohatily tak celé dílo.

Na výstavě jsme pro děti připravili i interaktivní exponáty
Nekonečný mrakodrap, druhé společné dílo – kdy na dlouhou papírovou roli na sebe navazovaly jednotliví hraví architekti v konstrukci dlouhého mrakodrapu. Vystřídaly se zde všechny slohy existující i fantazijní.
Domalování panoramatu – na všech stolech byla k dispozici různá panoramata různých měst, které děti mohly podle fantasie domalovat. Naučit se měly, jak lze do původní zástavby organicky postavit budovu novou.
Architektonický návrh – dřevěná stavebnice různých geometrických tvarů, ze kterých lze postavit neuvěřitelné věci.
Světelná mapa – mapa České republiky s vybranými městy (vybrané podle domovských měst zúčastněných dětí). A magnetky s ilustracemi významných památek. Děti měly za úkol umístit památku do správného města a správnost své odpovědi si ověřit pomocí kontrolního tlačítka na pravé straně mapy. Při zmáčknutí tlačítka památky se rozsvítí její správné umístění. Tato mapa byla velice oblíbená nejen mezi dětmi ale i mezi dospělými návštěvníky. Pro děti jsme měli připraveny i chytré nápovědy, díky kterým se něco nového naučily, a navíc měly radost ze správně uhodnuté hádanky. I pro dospělé jsme pro velký zájem připravili těžší a rafinovanější nápovědy, které je velice pobavily a také si něco z výstavy odnesli.

Projektu Hravý architekt, se letos 673 dětí z 21 českých škol, 102 dětí ze čtyř slovenských škol a 348 dětí z 14 států/škol světa. Celkem tedy přes 1000 hravých architektů, prezentující například architektonické dědictví Brazílie, Itálie, Mexika atd. Výstava se konala v rámci celostátních oslav výročí vzniku samostatné Československé republiky v roce 1918.

This slideshow requires JavaScript.

2018 – Památky mého kraje v Senátu PČR

Na jaře jsme otevřeli venkovní výstavu v zahradách Valdštejnského paláce – Památky mého kraje. Spolu s kanceláří Senátu PČR jsme připravili dopoledne pro něco málo přes 400 dětí z Prahy a z Pardubického kraje.

Akci zahájila 1. místopředsedkyně Senátu PČR paní Miluše Horská, pod jejíž záštitou se konala. Za Hravého architekta ji zahájil předseda spolku pan Petr Ivanov.
Pozvání na akci přijal i pan Pavel Vošalík  ředitel Odbor zahraničněpolitických analýz MZV, náměstkyně primátora města Pardubice paní Helena Dvořáčková, místostarostka Prahy 6 Ing. arch. Eva Smutná a pardubický architekt Ing. arch. Miroslav Řepa.

Na úvod všem zazpíval pan Adam Mišík, kterého děti vítali s více než nadšením a který byl až do svého odchodu v obležení malých fanoušků.

Po slavnostním přestřižení pásky jsem otevřeli výstavu, která  byla vystavena u Krápníkové stěny až do 29. 6. 2018

Pro děti byly připraveny zážitkové dílny, zábavné kvízy a bubenický workshop v režii školy Svítání a bubenické skupiny Mlima Jua, která nám také zahrála.
Vystoupení bubeníků si děti i dospělí náramně užili, na „pódiu“ se u bubínků vystřídali téměř všichni naši významní hosté, děti tleskaly do rytmu a sborově zpívaly jednoduché nápěvy.

Sluníčko nám pěkně pálilo, takže děti a i celá řada dospělých byla vděčná za kšiltovky Hravý architekt a za vody které nám poskytla kancelář Senátu PČR. My všem děkujeme za účast a doufáme, že příští rok opět oslavíme den dětí společně s další výstavou!

 

This slideshow requires JavaScript.

2017 – Baroko v Českých zemích, Praha

Putování po stopách baroka. Interaktivní výstava pro děti a dospělé

12. 9. – 15. 10. 2017

Clam-Gallasův palác, Husova 20/158, 110 00 Praha 1

V pražském Clam-Gallasově paláci je od 12. 9. do 15. 10. 2017 k vidění výstava Baroko v českých zemích. Součástí instalací, které v sobě snoubí každodennost života v době baroka s architekturou, jsou také interaktivní prvky pro děti. Výstava, která má českou a anglickou jazykovou mutaci, je k vidění denně kromě pondělí, a to od 10 do 18 hodin. Organizátory výstavy jsou Czech Architecture Week a Hravý architekt.

Baroko je odborníky nazýváno posledním univerzálním slohem, zasáhlo totiž všechny sféry lidského života bez ohledu na společenské postavení. Barokní památky potkáváme všude okolo nás, jsou součástí naší každodennosti a my si to mnohdy ani neuvědomujeme. „V rámci letošního projektu jsme se dětem pokoušeli hravou formou ukázat, co je to vlastně baroko. Chtěli jsme, aby pochopily, jak důležitou roli hrála v naší zemi barokní kultura. Protože jde však zároveň o sloh, který najdeme po celém světě, zapojilo se do projektu kromě 15 českých škol i 11 zahraničních,“ vysvětluje Petr Ivanov, ředitel pořádající společnosti Czech Architecture Week a předseda spolku Hravý architekt.

Pražský Clam-Gallasův palác, nádherná barokní stavba, jejímž architektem byl Johann Bernhard Fischer z Erlachu, se tak na třiatřicet dní, od 12. září do 15. října 2017, stane místem, kam se vrátí duch barokní doby. Na návštěvníky čekají architektonické modely, zajímavé artefakty – z Kuksu třeba dorazili dva Braunovi trpaslíci, na ty dětské pak barevné interaktivní prvky. „Magnetická barokní vesnice, sloup z dřevěných kostek nebo třeba puzzle interiéru barokního kostela, to všechno jsou prvky, které děti zabaví, než si rodiče přečtou informace a prohlédnou artefakty, které na naši výstavu putovaly snad ze všech koutů republiky,“ říká za organizátory Jan Šimr, který má s tvorbou dětských prvků do výstav dlouholeté zkušenosti, a s úsměvem dodává, že v případě potřeby zabaví interaktivní prvky i rodiče.

Czech Architecture Week a Hravý architekt pořádají tematickou výstavu již popáté. „Stejně jako v předchozích letech, i tentokrát budou její součástí práce, které v rámci ročního mezinárodního výtvarně-architektonického projektu nakreslily děti 3. a 4. tříd základních škol. Letos jsme ale dětský prvek rozšířili ještě o amatérská videa s barokní tematikou, která měly natáčet právě děti. Jsou neskutečně živá, barevná a plná pozitivní energie. Sledovat, co děti za rok zvládly vytvořit, je vždycky ta nejpříjemnější část projektu. A díky ní to asi také všichni děláme,“ uzavírá Petr Ivanov.

Vernisáž

This slideshow requires JavaScript.

 Panely:

This slideshow requires JavaScript.

Organizátor:

Czech Architecture Week

Hravý architekt

Záštity:

Miluše Horská, 1. místopředsedkyně, Senát Parlamentu České republiky

Karla Šlechtová, ministryně, Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky

Stanislav Štech, ministr, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a předseda, Česká komise pro UNESCO

Mons. Dominik Duka, arcibiskup pražský

Vojtěch Cikrle, biskup, Biskupství brněnské

Vlastimil Kročil, biskup, Biskupství českobudějovické

Jan Vokál, biskup, Biskupství královéhradecké

Jan Baxant, biskup, Biskupství litoměřické

Václav Lobkowicz, biskup, Biskupství ostravsko-opavské

Tomáš Holub, biskup, Biskupství plzeňské

Jana Vildumetzová, předsedkyně, Asociace krajů České republiky

Martin Netolický, hejtman, Pardubický kraj

Josef Bernard, hejtman, Plzeňský kraj

Adriana Krnáčová, primátorka, Hlavní město Praha

Jan Wolf, radní pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu, Hlavní město Praha

Naděžda Goryczková, generální ředitelka, Národní památkový ústav

| Speciální poděkování:

Richard Vojta, člen představenstva, Pražská paroplavební společnost

Zdeněk Bergman, ředitel, Muzeum Karlova mostu

Juraj Jančina, Jančina Architects

Partneři:

Moravskoslezský kraj

Pardubický kraj

Plzeňský kraj

České dráhy

Barrandov Studio

ProCeram

Pražská paroplavební společnost

Hlavní město Praha

Městská část Praha 3

Městská část Praha 6

Město Tachov

Dobrovolný svazek obcí Lednicko-valtického areálu

Mikroregion Radbuza

Zúčastněná velvyslanectví – Hravý architekt 2017:

Velvyslanectví Slovinské republiky

Velvyslanectví Italské republiky

Velvyslanectví Spojených států mexických

Velvyslanectví Brazilské federativní republiky

Velvyslanectví Peruánské republiky

Velvyslanectví Litevské republiky

Zúčastněná instituty – Hravý architekt 2017:

Italský kulturní institut v Praze

Francouzský institut v Praze

Polský institut vPraze

Slovenský institut v Praze

Produktoví partneři:

Trustav

Primalex

Spyron

Mediální partneři:

Prague City Tourism

Prague Event Calendar

Autoři výstavy:

Kateřina Semrádová, Jan Šimr, Petr Ivanov

Architektonické řešení expozic:

Miroslav Řepa

Autoři textů:

Radomíra Sedláková, Kateřina Semrádová

Odborná spolupráce:

Radomíra Sedláková, Miroslav Řepa, Tereza Halusková

Výtvarné ztvárnění:

Marta Hricová, Jan Šimr

Kresby:

Marta Hricová

Grafický design:

Tomáš Cikán, Petr Ivanov, SIGIT – Jiří Kudrna

Fotografická spolupráce:

Iveta Kopicová

Překlady:

Dáša Mamudo

Produkce výstavy:

Patrik Opěla, Tomáš Soukup

Stavba výstavy:

Alexej a Marek Honetschlägerovi – T.A.H.

Organizační tým:

Petr Ivanov, Sylvia Hanáková, Tomáš Soukup, Barbara Štruplová, Alice Klinkeová, Patrik Opěla, Kateřina Semrádová, Jan Šimr, Daniel P. Madrid, Dovile Valenciute

Poděkování spolupracujícím institucím:

Arcibiskupství pražské

Archiv hlavního města Prahy

Biskupství litoměřické

Galerie Středočeského kraje

Magistrát hlavního města Prahy

Správa Pražského hradu

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

This slideshow requires JavaScript.

2017 – Baroko očima dětí, Paříž

Od 23. do 30. srpna 2017, probíhala v pařížské centrále WHC UNESCO výstava dětských prací BAROKO OČIMA DĚTÍ, která vznikla v rámci mezinárodního výtvarně-architektonického projektu Hravý stavitelé chrámů. Letošního pátého ročníku se zúčastnilo 26 základních škol z 11 států světa, vedle dětí z České republiky jde například o děti ze států Střední a Jižní Ameriky, zbylé školy jsou z Evropy. Výstava vystihuje, jak tento fenomenální umělecký sloh vnímají děti. „Baroko bývá považováno za poslední univerzální sloh, který má navíc v každé zúčastněné zemi svou specifickou podobu. Dětský pohled na svět bývá někdy dost odlišný od toho našeho, a tak jsme se pro letošní rok rozhodli zjistit, jak na děti působí právě barokní kultura,“ říká Petr Ivanov, předseda spolku Hravý architekt, který společně s festivalem architektury a urbanismu Czech Architecture Week projekt pořádá. Výstavu otevírala 1. místopředsedkyně senátu paní Miluše Horská.

Děti měly v rámci letošního ročníku následující úkoly: Měly památky výtvarně zpracovat, vytvořit model a natočit multimediální medailon. Na pařížské výstavě návštěvníci viděli, jak děti zvládly zpracovat první dva úkoly, obrázky a modely.

Letošní ročník mezinárodního výtvarně-architektonického projektu pro děti, který vznikal pod hlavičkou Hravého architekta, tvoří výtvarně-vzdělávací část a tři výstavy. První z nich proběhla v červnu v Mariánské Týnici, poslední hostil pražský Clam-Gallasův palác. Právě její součástí byla i hravá, interaktivní část.

Závěrečná zpráva Unesco 2017

2016 – Architektura pro korunu

V roce 2016 slavila naše země významné výročí 700 let od narození císaře Karla IV. (1316–1378). U této příležitosti byla ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie v Praze otevřena výstava nejen pro děti ARCHITEKTURA PRO KORUNU – Lidé a architektura v době Karla IV. Výstava vznikla za podpory Národní galerie v Praze a Senátu Parlamentu České republiky. Organizátorem je Czech Architecture Week a spolek Hravý architekt.

Vernisáž výstavy Architektura pro korunu se konala dne 9.11. 2016. Slavnostně ji zahájil pan Jiří Fajt, generální ředitel Národní galerie v Praze. Další proslovy přednesli kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský, Jan Wolf, radní hl. m. Prahy pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu, Aleš Pangrác, ředitel odboru regionálního partnerství a vztahů B2B České centrály cestovního ruchu – CzechTourism a závěrečné slovo pronesl Petr Ivanov, ředitel mezinárodního festivalu Architecture Week a předseda spolku Hravý architekt.

Nezapomenutelným zážitkem bylo vystoupení žáků ze Základní školy a Mateřské školy Emy Destinnové na Praze 6 pod vedením paní učitelky Radky Štichové s písničkou Hoja hoj z filmu Noc na Karlštejně. Moc děkujeme.

Pro představu co jsme děti učili si můžete prohlédnout pracovní listy, které jsme pro ně připravili. Jsou v nich informace k období a dobovému umění. Navíc jsou zde úkoly, kde děti aplikovaly, co se naučili v praxi. Zvládnete to také?

Pracovni listy 01 vytvarne umeni a socharstvi
Pracovni listy 02 stredoveke vzdelani a iluminovane rukopisy
Pracovni listy 03 – erby, turnaje, heraldika a zbrane
Pracovni listy 04 – stavitelstvi a architektura

V číslech

Počet zúčastněných států: 16
Počet zúčastněných škol: 40
Počet dětí které navštívily Pražský hrad: více než 1170
Návštěvnost výstavy 2906 lidí

Záštita projektu:
paní Ivana Zemanová, manželka prezidenta ČR

Záštity spojené s výstavou Architektura pro korunu:
pan Miloš Zeman, prezident České republiky
pan Daniel Herman, ministr kultury ČR
paní Miluše Horská, senátorka, Senát Parlamentu České republiky
pan Mons. Dominik Duka, OP, arcibiskup pražský
pan Michal Hašek, předseda Asociace krajů ČR
paní Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy
pan Jan Wolf, radní hl. m. Prahy pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu
paní Monika Palatková, ředitelka České centrály cestovního ruchu – CzechTourism

Partneři:
Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, CzechTourism, Asociace krajů ČR, České dráhy, ProCeram, Prague Boats, ČKAIT

Partneři NG:
Ministerstvo kultury ČR, Komerční banka, ČTV, Nadace Pudil Family Foundation, AKKPK (advokátní kancelář Krofta Pelikan Kohoutek)

This slideshow requires JavaScript.

Mediální partneři:
Prague City Tourism, Prague Event Calendar

Produktoví partneři:
Primalex, Trustav, Three Brothers Production, TOMZA, NĚMEC, SPYRON

Podporovatelé projektu Hravý architekt:
JUDr. Nataša Brožová, PROSPERITA s.r.o., Ing. Milan Šimonovský, SIGMA GROUP, a. s

Téma výtvarné části: Architektura 14. století očima dětí, Soutěž o pomocníka Petra Parléře, architekta Karla IV.
Formát a technika: Děti si mohou vybrat techniku (malba, kresba, koláž, tisk) a vhodné nástroje (tempera, akvarel, inkoust, tuš, uhel, tužka, pastely) na formát A3 (297 x 420 mm), případně se řídí dle jednotlivých pracovních listů.

Pracovní listy:
1. Téma č. 1: Výtvarné umění v období gotiky
2. Téma č. 2: Iluminované rukopisy a písařské dílny
3. Téma č. 3: Erby, turnaje, heraldika a zbraně v období gotiky
4. Téma č. 4: Stavitelství a architektura v období gotiky

Odměna: Třídy, které na projektu pracovaly, strávily den ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie v Praze, kde obdržely dárky od organizátorů a partnerů, byly rozděleny do skupin a zúčastnily se připraveného programu a dílen se známými architekty (Ing. arch. Ondřej Šefců, M. Arch Vera Hampl, zástupci ČKAIT a lektoři z Malé technické univerzity). Všechny děti si také prohlédly výstavu Architektura pro korunu a výstavu Hravý architekt, pak absolvovali naučnou procházku po Starém městě Pražském.

Charakteristika projektu Hravý architekt
4. ročník mezinárodního výtvarně-architektonického projektu Hravý architekt, určený žákům třetích a čtvrtých tříd základních škol, se tradičně koná pod záštitou paní Ivany Zemanové a ve spolupráci s kraji, městy, institucemi, společnostmi a organizacemi, které pochopily dosah a význam tohoto projektu.
Cílem projektu Hravý architekt je přiblížit dětem ze základních škol adekvátní formou architekturu. Výchova dětí k vnímání architektury prostřednictvím vlastní výtvarné práce rovněž přispívá k dalšímu rozvoji dětí, jejich estetického cítění i logického myšlení. Díky projektu se děti seznámí s profesí a prací architektů, historií architektury – a v souvislosti s tím si rozšíří své dějepisné i zeměpisné znalosti a začnou více vnímat kulturu, prostředí, v němž se každý den pohybují. Pochopí význam kvalitní architektury pro každodenní život i v historických souvislostech, objeví architektonické i kulturní bohatství a uvědomí si, jak je důležité toto bohatství zachovat i jak o něj pečovat.

Charakteristika výstavy Architektura pro korunu
Výstava Architektura pro korunu – Lidé a architektura v době Karla IV. je pojata jako procházka po gotickém městě s průvodcem, kterým je architekt Karla IV., Petr Parléř. Parléř má zítra audienci u krále a musí zařídit ještě mnoho věcí – navštívit malíře, skláře, zajít za opatem kláštera a do obchodu, ke krejčímu, navštívit lázně a také vzít ve své stavební huti plány nové katedrály. Děti se na této „cestě“ seznámí s architekturou, stavitelstvím, uměním a životem lidí v době vlády Karla IV., jeho osobností a vládou. Karel IV. se v pozici císaře cítil předurčen navázat na tradici Karla Velikého. Spojení koruny římské a české vycházelo z rodové motivace: po matce Elišce měl přemyslovský původ a úzkou vazbu ke slavné minulosti českých zemí, z níž nejvýrazněji vyzařovala úcta ke sv. Václavovi. V pol. 14. stol. se české koruně vyhnula pandemie moru, která zabila více než 50 % obyvatel. Tím se dostala jižní a západní Evropa do krize, zatímco české země vzkvétaly a doháněly zpoždění, jak v politické, tak kulturní sféře.
Kromě Petra Parléře se děti seznámí s nejlepším přítelem Karla IV., Arnoštem z Pardubic, nebo mistrem Havlem ze Strahova, Karlovým osobním lékařem a astrologem. Výstava bude tvořena kulisami, modely, artefakty a replikami dobových objektů, panely s informacemi a obrázky (důraz je kladen na obrazovou část). Součástí výstavy bude jednak „průběžný úkol“ pro děti – skládání vitráže gotického okna – a dále dílny, tedy „praktická“ část, kde si děti mohou vyzkoušet některé činnosti na „vlastní kůži“ a prozkoumat je podrobněji.

Zúčastněné školy ČR v rámci projektu Hravý architekt (14):
ZŠ Sever – Hradec Králové; ZŠ Na Balabence – Praha 9, Libeň; ZŠ Obránců mírů – Most; ZŠ a MŠ Emy Destinnové – Praha 6; ZŠ Hanspaulka – Praha 6; ZŠ a MŠ Janovice – Frýdlant nad Ostravicí; ZŠ a MŠ Březová – okr. Opava; ZŠ a MŠ Větřkovice – okr. Opava; ZŠ a MŠ Skřipov, okr. Opava; ZŠ a MŠ Husova – Brno; ZŠ Mozartova – Olomouc; ZŠ Donovalská – Praha 4 Chodov; ZŠ Nádražní – Ostrava; ZŠ a MŠ Jiráskovo náměstí – Hradec Králové

Zúčastněné registrované školy ČR v rámci výstavy Architektura pro korunu (21):
ZŠ a MŠ Vlkoš u Přerova; ZŠ Praha 7- Korunovační; ZŠ a MŠ Petřiny-jih, Praha 6; ZŠ sv. Voršily v Praze; ZŠ s rozšířenou výukou jazyků Fakultní škola PedF Uk Praha 2 – Kladská 1; Dům dětí a mládeže Praha 5; Střední škola hotelnictví a gastronomie Praha 9 – Klánovice; ZŠ a MŠ Kněžmost, okr. Mladá Boleslav; ZŠ Sázavská – Praha 2; ZŠ a MŠ Bílá – Praha 6; ZŠ Brána jazyků s rozšířenou výukou matematiky – Uhelný trh, Praha 1; ZŠ Praha 2 – Vratislavova; ZŠ Speciální a praktická škola Rooseveltova – Praha 6; ZŠ Praha 3 – Lupáčova; Veselá škola – církevní základní a základní umělecká škola Soukenická – Praha 1; Fakultní základní škola prof. O. Chlupa Pedagogické fakulty UK, Praha 13; ZŠ a MŠ T. G. Masaryka odloučené pracoviště Bělohorská – Praha 6; ZŠ – Dr. Peška Chrudim; ZŠ Tusarova – Praha 7; SPŠ kamenická a sochařská Hořice; ZŠ Praha 10 – Nad Vodovodem; ZŠ Hornoměcholupská Praha 10 – Hostivař….

Zúčastněné země (15):
Brazílie; Bulharsko; Chorvatsko; Itálie; Izrael; Litva; Maďarsko; Mexiko; Peru; Polsko; Rakousko; Rumunsko; Slovinsko; Srbsko; USA

Zúčastněné zahraniční školy (23):
Escola Canto dos Pássaros – Brazílie; Gymnasium Sv. Cyrila a Metoděje – Bulharsko; Základní škola Horvati – Chorvatsko; Máriaremete-Hidegkúti Ökumenikus – Maďarsko; State Primaria di Piteccio – Itálie; Šiaulia „Sandoros“ Progymnasium – Litva; American School – Peru; Základní škola č. 44 im. Jana III Sobieskiego – Polsko; Private Volksschule Sacré Coeur – Rakousko; El Sharq – Nazareth, Izrael; Habiluim – Ramat Ga, Izrael; Moriya – Barkai -Haifa, Izrael; Afek school -Kibutz Afek, Izrael Tali – Jerusalem, Izrael; Reime – Ashdod , Izrael; Yigal alon – Sderot, Izrael; Teoretické gymnasium „Nicolae Balcescu“ – Rumunsko; Oš Poljane – Slovinsko; Škola „VUK Karadžić“ – Srbsko; Poly Ppep Country Day Middle School – Spojené státy americké; Intermediate School PSIS 187 – Spojené státy americké; PS 39 – The Landmark School – Spojené státy americké; Colegio Hebreo Sefaradi – Mexiko

Velvyslanectví Brazílie
Velvyslanectví Bulharska
Velvyslanectví Chorvatska
Velvyslanectví Itálie
Velvyslanectví Státu Izrael
Velvyslanectví Litevské republiky
Velvyslanectví Maďarska
Velvyslanectví Spojených států mexických
Velvyslanectví Peruánské republiky
Velvyslanectví Polské republiky
Velvyslanectví Rakouské republiky
Velvyslanectví Rumunska
Velvyslanectví Slovinska
Velvyslanectví Srbska
Velvyslanectví Spojených států amerických

2015 – Památky mého kraje a mé země

Památky mého kraje a mé země

Vernisáž proběhla 17. 8. 2015 v Rožmberském paláci

V číslech

Počet zúčastněných států: 19
Počet zúčastněných škol: 40
Počet dětí které navštívily Pražský hrad: více než 1200
Návštěvnost výstavy 29 779 lidí

 

Záštita projektu:
paní Ivana Zemanová, manželka prezidenta ČR
pan Marcel Chládek, ministr, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

This slideshow requires JavaScript.

Záštity společné s festivalem Architecture Week Praha 2015:
pan Daniel Herman, ministr, Ministerstvo kultury ČR
pan Stanislav Blaha, předseda, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
paní Naděžda Goryczková, generální ředitelka, Národní památkový ústav
paní Adriana Krnáčová, primátorka Hlavního města Prahy
UNESCO Paris
Česká komise pro UNESCO

Finanční podpora:
Ministerstvo kultury ČR, CzechTourism, Hl. m. Praha, Trustav

Partneři projektu:
České dráhy, ČKAIT, festival Architecture Week Praha, Dopravní podnik hl. m. Prahy, Panasonic, Galerie Neumannka

Produktoví partneři:
ARCHouse/Tomza, Primalex, REDA, Spyron

Téma výtvarné části:
Památky mého kraje a mé země

This slideshow requires JavaScript.

Formát a technika: Děti pracovaly zvolenou výtvarnou technikou (malba, kresba, koláž, tisk) a vhodným materiálem (tempery, akvarel, inkoust, tuš, uhel, tužka, pastely) na čtvrtku formátu A3 (297 x 420 mm).

Odměna:
Třídy, které na projektu pracovaly, strávily den na Pražském hradě, kde obdržely dárky od organizátorů a partnerů, byly rozděleny dle barevných kšiltovek do skupin a zúčastnily se připraveného programu a dílen se známými architekty (Ing. arch. Zdeněk Lukeš, Ing. arch. Tadeáš Goryczka, Ing. arch. Bohumil Beránek, MgA. Viktorie Součková, Ing. arch. Barbora Markechová, Ing. Šárka Janoušková, Ing. Dominika Hejduková, M. Arch Vera Hampl, Dott. Ssa Michaela Žáčková Rossi, Ing. arch. Marek Štěpán a Ing. arch. Miloš Roháček). Všechny děti si také prohlédly Plečnikovy Jižní zahrady Pražského hradu, katedrálu sv. Víta, prošly architektonické výstavy v Jiřském klášteře s tématem Památky mého kraje.

Charakteristika
3. ročník mezinárodního výtvarně-architektonického projektu Hravý architekt, určený žákům třetích a čtvrtých tříd základních škol, se tradičně koná pod záštitou paní Ivany Zemanové a ve spolupráci s kraji, městy, institucemi, společnostmi a organizacemi, které pochopily dosah a význam tohoto projektu.
Cílem projektu Hravý architekt je přiblížit dětem ze základních škol adekvátní formou architekturu. Výchova dětí k vnímání architektury prostřednictvím vlastní výtvarné práce rovněž přispívá k dalšímu rozvoji dětí, jejich estetického cítění i logického myšlení. Díky projektu se děti seznámí s profesí a prací architektů, historií architektury – a v souvislosti s tím si rozšíří své dějepisné i zeměpisné znalosti a začnou více vnímat kulturu, prostředí, v němž se každý den pohybují. Pochopí význam kvalitní architektury pro každodenní život i v historických souvislostech, objeví architektonické i kulturní bohatství a uvědomí si, jak je důležité toto bohatství zachovat i jak o něj pečovat. Každý rok se zúčastněné děti nejprve sejdou na přednáškách a procházkách za architekturou a společně pak pracují na ztvárnění vybraného tématu, kterým byly v letošním roce Památky mého kraje a mé země. Protože se do projektu zapojilo 26 zahraničních škol z osmnácti zemí, seznámily se děti nejen s architekturou a památkami svého nejbližšího okolí, ale dozvěděly se, jakých památek si váží třeba na druhém konci světa. Vybrané výtvarné práce dětí byly
vystaveny v samostatné expozici v Rožmberském paláci na Pražském hradě na výstavě pod názvem Hravé památky mé země.

Význam projektu
Přínosem projektu Hravý architekt je především to, že komplexně pomáhá dětem rozvíjet poměrně široké spektrum dovedností (výtvarná tvorba, práce s materiálem – i méně obvyklým, nové techniky, práce s různými nástroji, prostorová představivost), manuální zručnost, dále podporuje tvořivost a kreativitu dítěte, přičemž zároveň doplňuje a upevňuje znalosti a vědomosti již získané v rámci jiných školních předmětů (vlastivěda, dějepis, matematika, geometrie a další) prostřednictvím osobního osobního prožitku a přirozené hravosti dítěte. Rovněž vhodným způsobem ozvláštňuje školní vzdělávací program, přičemž klade důraz právě na vytvoření správných pracovních návyků a postupů a rozvoj manuální zručnosti, která se v současném přetechnizovaném světě často snadno ztrácí a dětem pak dělá potíže obyčejné psaní perem nebo tužkou, nemluvě o koordinaci oko – ruka a jemné motorice.
Projekt Hravý architekt umožňuje dětem společnou aktivitu bez ohledu na jejich rozdílné schopnosti, předpoklady a případné specifické potřeby. Umožňuje kooperativní, stejně jako individuální formu přístupu k výchovně-vzdělávací práci – díky práci na mezioborovém projektu je možné odhalit a dále rozvíjet mimořádné schopnosti a talent dítěte, které by například při obvyklých školních činnostech zůstaly skryté.
Dítě má díky projektu příležitost pracovat jednak individuálně, jednak ve skupině, jednak se setkává s novými, zajímavými lidmi, umělci, výtvarníky a osobnostmi z oboru architektury i politického života, s nimiž by jinak do kontaktu přijít nemohlo nebo jen velmi sporadicky.
Přínosem pro kolektiv je rovněž vyrovnávání a stabilizace psychosociálních podmínek v rámci třídy, což následně usnadňuje vzájemnou komunikaci nejen ve vztahu dítě – dítě, ale rovněž ve vztahu dítě – pedagog a dítě – rodič, následně také samozřejmě pedagog – rodič a přispívá určitým způsobem také ke zjednodušení odborného vedení dítěte z dlouhodobého hlediska: dítě vnímavé, kreativní a dobře orientované snáze navazuje kontakt a rychleji si
osvojuje nové poznatky a vědomosti. To vše pak přispívá k snazší socializaci dítěte do jiného, nového kolektivu například při dalším vzdělávání, odborných a zájmových kroužcích, výměnných pobytech atd.

Zúčastněná města z České republiky (14):
Brno, Hradec Králové, Chrudim, Kroměříž, Lednice, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Praha 6, Tábor, Valtice, České Budějovice (partner účasti školy Hravý architekt), Prachatice (partner účasti školy Galerie Neumannka), Most (partner účasti školy Ústecký kraj)

Zúčastněné školy ČR (14):
ZŠ Hroznová – Brno; ZŠ Dukelská – České Budějovice; ZŠ Štefánikova – Hradec Králové; ZŠ Školní náměstí – Chrudim; ZŠ Slovan – Kroměříž; ZŠ Lednice; ZŠ Obránců míru – Most; ZŠ Komenium – Olomouc; ZŠ Provaznická – Ostrava; ZŠ Štefánikova – Pardubice; ZŠ a MŠ Emy Destinnové – Praha 6; ZŠ Národní – Prachatice; ZŠ a MŠ Tábor; ZŠ Valtice

Přednášky pro české děti připravili:
Ing. arch. Marek Štěpán (Brno); Mgr. Eva Kubalíková (České Budějovice); Mgr. Jana Jišková (Hradec Králové); Ing. arch. Marek Janatka (Chrudim); Mgr. Jan Obšivač (Kroměříž); PhDr. Eva Řezáčová (Lednice); Mgr. Jan Peer (Most); Ing. arch. Libor Dašek (Olomouc); Ing. arch. Cyril Vltavský (Ostrava); Ing. arch. Pavla Pannová (Pardubice); Mgr. Libuše Špírková (Praha 6); Ing. Arch. Jakub Nepustil (Prachatice); Ing. Arch. Miloš Roháček (Tábor); Ing. Přemysl Krejčiřík, PhD. (Valtice)

Zúčastněné země (18):
Brazílie; Bulharsko; Čína; Dánsko; Gran Canaria; Chorvatsko; Itálie; Izrael; Maďarsko; Maroko; Mexiko; Peru; Polsko; Rumunsko; Slovensko; Slovinsko; Srbsko; Venezuela

Zúčastněné zahraniční školy (26):
Brazílie: Škola Canto dos Pássaros – Rio de Janeiro; Bulharsko: ZŠ 20. dubna a ZŠ Sveshtenik Nedelio Ivanov – Panagurište; Čína: Škola Speciálního vzdělávání Xiangtan – provincie Hunan; Dánsko: Škola Øster Farimagsgades – Kodaň; Gran Canaria: CEIP Tagoror – Santa Cruz de Tenerife; Chorvatsko: Základní škola Horvati – Záhřeb; Itálie: Základní škola Piteccio – Pistoia; Komplexní institut Italo Svevo plesso Domenico Lovisato – Terst; Izrael: ZŠ Leo-Baeck – Haifa; ZŠ Moriya-Barkay – Haifa; Škola umění a vědy – Gilo Bet – Jeruzalém; ZŠ Al-Sharq – Nazaret, ZŠ Omarim – Omer; Škola Madaim-Alon – Sderot; Škola Habiluim – Ramat-Gan; Maďarsko: Ekumenická ZŠ Máriaremete-Hidegkúti – Budapešť; Maroko: Le Studio des Arts Vivants – Casablanca; Mexiko: Škola Bet Hayladim – Mexico City; Peru: SS.CC Recoleta – Lima; Polsko: ZŠ nr 44 im. Jana III Sobieskiego – Vratislav; Rumunsko: Teoretická střední škola “Grigore Moisil” – Temešvár; Slovensko: Základná škola Karpatská – Žilina; Slovinsko: ZŠ Antona Tomaža Linharta – Radovljica; Srbsko: ZŠ Drinka Pavlović – Bělehrad; Venezuela: Plastilinarte – Caracas

Účast zahraničních dětí byla připravena ve spolupráci s ambasádami, architekty, koordinátory v zahraničí:
Velvyslanectví Brazilské federativní republiky, M. Arch Vera Hampl – architekt, André Rocha – škola;
Velvyslanectví Bulharské republiky, Bulharský kulturní institut;
Velvyslanectví Dánského království, Kirsten Hanne Hansen – škola;
Hui Chen – profesor, Univerzita Hunan (Čína);
Španělské velvyslanectví, Institut Cervantes, Constanze Sixt – architekt (Gran Canaria);
Velvyslanectví Chorvatské republiky, Biserka Matić-Roško – architekt;
Velvyslanectví Italské republiky, Andrea Giordano – architekt, Trieste;
Michaela Zackova Rossi – Pistoia;
Ministerstvo školství Izrael, Izraelské velvyslanectví, Dalit Atrakchi, Baruch Baruch, Irit Tzaraf Netanyahu, Neta Dubinsky;
Maďarské velvyslanectví, Maďarský kulturní institut, Lakos Attila – škola;
Velvyslanectví Spojených států mexických, Juan Pablo Serrano, Jorge Arditti – architekti;
Marocké ministerstvo územního rozvoje, Catherine Caucheteux, Zakia Benniss – škola;
Velvyslanectví Peruánské republiky, Javier Artadi – architekt;
Velvyslanectví Polské republiky, Polský kulturní institut, Město Wroclaw – Jacek Barski,
Urszula Krasoń – škola;
Velvyslanectví Rumunska; Rumunský kulturní institut, Brindusa R. Havasi – architekt;
Velvyslanectví Slovenské republiky, Slovenský institut, Město Žilina, Eva Smolková – škola;
Velvyslanectví Slovinské republiky, Barbara Viki Šubič – architekt;
Velvyslanectví Srbské republiky, Ksenija Smoljanic – architekt;
Velvyslanectví Bolívarovské republiky Venezuela, Antonio Villaroel Bastardo

2015 – Izrael

Ve dnech od 5. do 28. května 2015 probíhá v Tel Avivu v prostorách Asociace izraelských architektů výstava Hravý architekt. Práce dětí z 20 českých škol doplní obrázky dětí ze 7 izraelských škol. Vernisáž výstavy se koná 5. 5. 2015 v 19.00 hodin.

Haifa school

Nazareth school

Neri Bloomfield School of Design

Ramat Gan School

Vernisáž

2014 – Architektonický detail a umění v architektuře

Součástí mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week Praha je v letošním roce druhý ročník mezinárodního výtvarně-architektonického projektu pro děti 4. a 5. tříd základních škol Hravý architekt, konaný pod záštitou Ivany Zemanové. Projekt se již v roce 2013 setkal s velmi pozitivním ohlasem, proto organizátoři pokračují v tradici každoročních setkání dětí po zahájení nového školního roku na Pražském hradě.
V letošním roce se projektu účastní a na Pražský hrad přijedou i děti z dalších zemí Visegrádské 4: Slovenska, Polska a Maďarska. Do projektu se zapojily rovněž děti z Itálie, která bude předsedat Evropské Unii. Celkem se Hravého architekta 2014 zúčastní více než 800 dětí.

V letošním roce děti kreslily a malovaly na téma architektonický detail a umění v architektuře – výtvarné zpracování umění, spjatého s architekturou. Kreslily reliéfy, sochy, okenní vitráže, fresky, domovní znamení, chrliče, kašny, fontány, mozaiky, ozdobné prvky a detaily historických objektů – okna, římsy, dveře, štíty, které předtím objevovaly na besedách a společných vycházkách po svém městě.

Na většině škol proběhly tyto přípravné přednášky, besedy a procházky s místními architekty a odborníky, kteří dětem vyprávěli o architektuře a jejích tvůrcích. Děti se dozvěděly, jak jejich město vznikalo, slyšely o zajímavých historických stavbách a místech, o společném architektonickém dědictví a o tom, proč je důležité se o ně zajímat a pečovat o ně. Seznamovaly se i s profesemi architekta a památkáře i s významem kvalitní architektury pro každodenní život.

Po dokončení práce děti vybraly ty nejlepší obrázky, které budou v rámci festivalu představeny v samostatné expozici na výstavě v Jiřském klášteře na Pražském hradě, ve dnech 15. 9. – 12. 10. 2014. Třídy, které na projektu pracovaly, tady také stráví celý den: v doprovodu svých pedagogů si prohlédnou výstavu Hravý architekt, obdrží dárky od partnerů a organizátorů a ve skupinách se zúčastní připraveného programu. Například na Plečnikově vyhlídce pro ně organizátoři ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a známými osobnostmi architektury připravují úžasné tvůrčí ateliéry, setkání se známými architekty, nebo prohlídku Jižních zahrad.

Vernisáž proběhla 15. 9. 2014 na Pražském Hradě v Jiřském klášteře

V číslech
Počet zúčastněných států: 5
Počet zúčastněných škol: 30
Počet dětí které navštívily Pražský hrad: 750
Návštěvnost výstavy 7 280 lidí

2014 – Florencie

Hravý architekt ve Florencii!

Dne 12. prosince 2015 proběhla vernisáž, kterou započala výstava Hravý architekt v Centro Congressi al Duomo ve Florencii. Partnery výstavy jsou Honorární konzulát Florencie, Nadace Romualdo Del Bianco, ARCA -Amici Repubblica Ceca Associati aCentro Congressi al Duomo jako hlavní partner.

Vernisáže se zúčastnila honorární konzulka Giovanna Dani Del Bianco, viceprezidentka Nadace Romualdo Del Bianco, Carlotta Del Bianco, Hraví architekti z pistoiské školy spolu s vyučujícími Patrizií a Beatrice, pane ředitelem Mauriziem Montim a zástupci spolku Hravý architekt.

Organizátoři tak pokračují v dlouholeté spolupráci a Florencie se stává tradičním výstavním místem projektu Hravý architekt. Výstava představí veřejnosti všech 19 států zastoupených v 3. ročníku projektu.

2013 – Památky mého kraje

První ročník Hravého architekta

Vernisáž proběhla 23. 9. 2013 na Pražském Hradě v Jiřském klášteře

V číslech
Počet zúčastněných škol: 20
Počet dětí které navštívily Pražský hrad: 600
Návštěvnost výstavy 6 486 lidí