2017 – Baroko očima dětí, Paříž

Od 23. do 30. srpna 2017, probíhala v pařížské centrále WHC UNESCO výstava dětských prací BAROKO OČIMA DĚTÍ, která vznikla v rámci mezinárodního výtvarně-architektonického projektu Hravý stavitelé chrámů. Letošního pátého ročníku se zúčastnilo 26 základních škol z 11 států světa, vedle dětí z České republiky jde například o děti ze států Střední a Jižní Ameriky, zbylé školy jsou z Evropy. Výstava vystihuje, jak tento fenomenální umělecký sloh vnímají děti. „Baroko bývá považováno za poslední univerzální sloh, který má navíc v každé zúčastněné zemi svou specifickou podobu. Dětský pohled na svět bývá někdy dost odlišný od toho našeho, a tak jsme se pro letošní rok rozhodli zjistit, jak na děti působí právě barokní kultura,“ říká Petr Ivanov, předseda spolku Hravý architekt, který společně s festivalem architektury a urbanismu Czech Architecture Week projekt pořádá. Výstavu otevírala 1. místopředsedkyně senátu paní Miluše Horská.

Děti měly v rámci letošního ročníku následující úkoly: Měly památky výtvarně zpracovat, vytvořit model a natočit multimediální medailon. Na pařížské výstavě návštěvníci viděli, jak děti zvládly zpracovat první dva úkoly, obrázky a modely.

Letošní ročník mezinárodního výtvarně-architektonického projektu pro děti, který vznikal pod hlavičkou Hravého architekta, tvoří výtvarně-vzdělávací část a tři výstavy. První z nich proběhla v červnu v Mariánské Týnici, poslední hostil pražský Clam-Gallasův palác. Právě její součástí byla i hravá, interaktivní část.

Závěrečná zpráva Unesco 2017