Putování po stopách baroka. Interaktivní výstava pro děti a dospělé

12. 9. – 15. 10. 2017

Clam-Gallasův palác, Husova 20/158, 110 00 Praha 1

Putování po stopách baroka. Interaktivní výstava pro děti a dospělé

12. 9. – 15. 10. 2017 / Clam-Gallasův palác, Husova 20/158, 110 00 Praha 1

V pražském Clam-Gallasově paláci je od 12. 9. do 15. 10. 2017 k vidění výstava Baroko v českých zemích. Součástí instalací, které v sobě snoubí každodennost života v době baroka s architekturou, jsou také interaktivní prvky pro děti. Výstava, která má českou a anglickou jazykovou mutaci, je k vidění denně kromě pondělí, a to od 10 do 18 hodin. Organizátory výstavy jsou Czech Architecture Week a Hravý architekt.

Baroko je odborníky nazýváno posledním univerzálním slohem, zasáhlo totiž všechny sféry lidského života bez ohledu na společenské postavení. Barokní památky potkáváme všude okolo nás, jsou součástí naší každodennosti a my si to mnohdy ani neuvědomujeme. „V rámci letošního projektu jsme se dětem pokoušeli hravou formou ukázat, co je to vlastně baroko. Chtěli jsme, aby pochopily, jak důležitou roli hrála vnaší zemi barokní kultura. Protože jde však zároveň o sloh, který najdeme po celém světě, zapojilo se do projektu kromě 15 českých škol i 11 zahraničních,“ vysvětluje Petr Ivanov, ředitel pořádající společnosti Czech Architecture Week a předseda spolku Hravý architekt.

Pražský Clam-Gallasův palác, nádherná barokní stavba, jejímž architektem byl Johann Bernhard Fischer zErlachu, se tak na třiatřicet dní, od 12. září do 15. října 2017, stane místem, kam se vrátí duch barokní doby. Na návštěvníky čekají architektonické modely, zajímavé artefakty – zKuksu třeba dorazili dva Braunovi trpaslíci, na ty dětské pak barevné interaktivní prvky. „Magnetická barokní vesnice, sloup zdřevěných kostek nebo třeba puzzle interiéru barokního kostela, to všechno jsou prvky, které děti zabaví, než si rodiče přečtou informace a prohlédnou artefakty, které na naši výstavu putovaly snad ze všech koutů republiky,“ říká za organizátory Jan Šimr, který má stvorbou dětských prvků do výstav dlouholeté zkušenosti, a súsměvem dodává, že vpřípadě potřeby zabaví interaktivní prvky i rodiče.

Czech Architecture Week a Hravý architekt pořádají tematickou výstavu již popáté. „Stejně jako v předchozích letech, i tentokrát budou její součástí práce, které v rámci ročního mezinárodního výtvarně-architektonického projektu nakreslily děti 3. a 4. tříd základních škol. Letos jsme ale dětský prvek rozšířili ještě amatérská videa s barokní tematikou, která měly natáčet právě děti. Jsou neskutečně živá, barevná a plná pozitivní energie. Sledovat, co děti za rok zvládly vytvořit, je vždycky ta nejpříjemnější část projektu. A díky ní to asi také všichni děláme,“ uzavírá Petr Ivanov.