Děti z pěti základních škol Plzeňského kraje se včera zúčastnily slavnostní vernisáže výstavy Krajinou barokního Plzeňska, kterou jako první ze tří organizuje v rámci mezinárodního výtvarně-architektonického projektu Hraví stavitelé chrámů spolek Hravý architekt. Záštitu nad akcí převzal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard a plzeňská diecéze, k dětem tak promluvil i plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub.

Hraví architekti z Bělé nad Radbuzou,Dobřan, Chotěšova, Plas a Tachova zamířili na Mezinárodní den dětí na vernisáž svých obrázků, které kreslili v rámci projektu Hraví stavitelé chrámů, a to do Mariánské Týnice. Tamější poutní areál je místo, z něhož na každém kroku dýchá baroko a Santiniho mystika. Skoro by se zdálo, že přítomnosti dětského smíchu tu bude nežádoucí, ale opak je pravdou. „Každé z více než sto dvaceti dětí, které se projektu účastnily, dostalo barevnou čepici s logem Hravého architekta, a tak bylo v budově bývalého proboštství i v jeho zahradách opravdu veselo a barevno. Řekla bych ale, že jsme si to užili všichni, nejenom děti,“ popisuje akci Sylvia Hanáková, ředitelka spolku Hravý architekt.

Na malé umělce si našel čas i plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub, jenž svou zahajovací řeč pojal jako rozhovor, a dozvěděl se tak, že děti kreslily především památky ve svém okolí, na které se byly nejprve podívat a teprve potom je v rámci hodin výtvarné výchovy kreslily. Šest nejlepších obrázků z každé třídy se objevilo na výstavě. Jejich výběr byl na dětech.

Spokojený s průběhem akce byl i doc. Václav Podestát, kurátor Muzea a galerie severního Plzeňska, kde se výstava koná. „Děti si s muzejními průvodci prošly jednotlivé expozice, prohlédly si kostel i klášterní ambit. Myslím, že v našich zahradách už dlouho nebylo tolik barevných hlaviček jako 1. června při slavnostní vernisáži. Ačkoli v kostele si čepice všichni sundali,“ dodává súsměvem Václav Podestát.