100 let hravé architektury

V roce 2018 slavíme důležité jubileum, 100 let od založení Československé republiky. Ruku v ruce s dějinami nového státu jdou i dějiny architektury. Jejich vývoj, sledovaný v jednotlivých etapách jde nečekaně plynule a skoro až jednotně. Je v něm vidět, že nový stát v srdci Evropy si i v dobách nepřejících dokázal udržet kontakt s evropským děním. A architektura je jedním z prostředků, kde se dopady historie odráží jako v zrcadle. Nový výstavní projekt spolku Hravý architekt a společnosti Architecture Week si klade za cíl ukázat, jak rozmanitá byla a je československá architektura předchozích 100 let. Za tu dobu zde bylo vyprojektováno a postaveno množství úchvatných staveb, od reprezentačních budov přes obytné až po ty sportovní nebo kulturní.

Ve výstavním plánu pro nadcházející rok zatím máme tři výstavy: odbornou s názvem 100 let československé architektury, na hlavní město soustředěnou výstavu menšího formátu s názvem 100 let pražské architektury a pak mezinárodně koncipovanou výstavu dětských prací s doprovodným programem pro celou rodinu 100 let hravé architektury.

Umístění jednotlivých výstav nabízí pro prezentaci jedinečné prostory. Výstavy budou instalovány ve funkcionalistické budově Spolku výtvarných umělců Mánes, kde bude prostor ladit s náplní výstavy. Galerie Mánes se nachází v centru města a patří mezi vyhledávané cíle zahraničních i českých turistů, což bude přínosem i pro jednotlivé partnery.

Počátky své státnosti v roce 1918 hledají i jiné státy než pouze Československo, a protože projekt Hravý architekt je od začátku koncipován jako mezinárodní, ani letošek nebude výjimkou. Ke spolupráci přizveme stejně jako v předchozích ročnících děti z celého světa.

Kreativní část je určená pro žáky 3. a 4. tříd, kteří se svými vyučujícími a ve spolupráci s architekty, historiky umění nebo odborníky z oblasti památkové péče připraví za každou oslovenou třídu šest obrázků a krátký multimediální medailon o moderní architektuře v okolí.

Šest autorů obrázků budeme prezentovat na panelu jednotlivých škol, na kterém budou uvedeny zároveň všechny děti ze třídy jmenovitě. Všechny děti poté pozveme do Prahy na výstavu.

Staveb v uplynulých sto letech vzniklo samozřejmě velké množství. Rozmanité kvality, různě rozložené v čase. Očima dětí se podíváme, jak ony vnímají moderní architekturu. Co na ní oceňují, co se jim líbí, nelíbí. Chceme, aby nám sdělily, co se jim líbí na jejich městě nebo která budova jim chybí a co by se třeba, dle jejich názoru, mělo raději strhnout.

Zároveň je chceme o architektuře poučit. Vysvětlit k čemu která budova sloužila, či ještě slouží. Proč ta budova vypadá, tak jak vypadá. Na jednotlivých procházkách jim ukázat architekturu v prostoru, ne jen na fotografii. Protože architektura je nejlépe srozumitelná na místě, kde stojí a kde skutečně žije.