ZŠ Přerov a jejich postřehy z výstavy 100 let hravé architektury

Již potřetí se projektu Hravý architekt zúčastnila také naše škola – konkrétně žáci letošních 5. ročníků.
Děti se nejprve teoreticky seznámily s některými významnými architektonickými styly posledního století a poté jsme se vydali jejich zástupce hledat do přerovských ulic – a našli jsme. Nejvíce nás zaujala funkcionalistická budova sokolovny. Proto jsme se rozhodli, že ji ztvárníme různými výtvarnými technikami.
Velmi důležitou součástí byla také dvě setkání s odborníkem. Pozvání do naší školy přijal pan architekt Jan Horký, který si děti okamžitě získal ukázkami architektonických rarit z celého světa a přichystanými zajímavými úkoly. Děti se staly architekty a měly navrhnout dům podle speciálních přání klientů.
Celý projekt pro nás vyústil netrpělivě očekávaným výletem do Prahy, kde byly pozvány i děti z dalších 18 českých a slovenských měst. V prostorách Slévárny na Pražském hradě se konala výstava všech zúčastněných škol – mohli jsme si prohlédnout, jak podobné téma ztvárnili v Mexiku, Itálii, Číně, Koreji a v dalších zemích světa. Expozice se následně vydá za nimi do zahraničí.
Pro děti byl připravený i doprovodný program – workshop, foto koutek a výtvarná dílna.

Využili jsme krásného podzimního počasí a prošli jsme si Pražský hrad. Abychom nasáli atmosféru našeho hlavního města, vydali jsme se na nádraží pěšky Královskou cestou přes Staroměstské a Václavské náměstí. Během procházky jsme si prohlédli spoustu památek a zopakovali si pověsti a zajímavosti z vlastivědného učiva.
Jsme přesvědčeni, že projekt splnil svůj cíl a děti získaly hravou formou prvotní povědomí o architektuře.
Snad si nyní budou více všímat staveb a budov kolem sebe.
Připojujeme některé z jejich postřehů:
… Mohli jsme tam stavět modely, já jsem stavěl model Pražského hradu z dřevěných kostek …(Jan Hladík)
… Líbilo se mi tam úplně všechno, ale nejvíc asi Chrám Sv. Víta, opravdu mě moc zaujal tím, jak byl velký a pěkný… (Monika Kladrobová)
… O Praze se říká, že je stověžatá, jen Chrám Sv. Víta je sám o sobě stověžatý… (Agáta Vlčková)
… Praha se mi moc líbí, všechny památky, sochy a různé věci. Bylo tam moc lidí, hlavně turistů a cizinců… (Tereza Šimurdová)
… Bylo tam strašně moc lidí, ale pěknej výlet … (Adéla Dornicová)

 

Zdroj: https://www.zsvd.cz/foto-2013/hravy-architekt-2018/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *